Достапни линкови

logo-print

Нобеловецот Јунус пред суд за обвинувањата за клевета


Мухамед Јунус

Мухамед Јунус

Нобеловецот Мухамед Јунус денеска се појави пред суд за да се соочи со обвинувањата за клевета, откако во едно интервју изјавил дека повеќето од политичарите во Бангладеш се во политиката поради парите. Јунис беше ослободен со кауција од 72 долари и судот во северниот град Мименсинг соопшти дека тој не треба повеќе да се појавува пред судот.
Јунус ја подели наградата со банката Грамин за неговиот успех во намалување на сиромаштијата со издавање на мали заеми.
XS
SM
MD
LG