Достапни линкови

logo-print

Иран ги отвори вратите на нуклеарните централи


Нуклеарната централа Натанц за збогатување ураниум

Нуклеарната централа Натанц за збогатување ураниум

Иранските власти денеска за странските дипломати ги отворија вратите на двете нуклеарни централи во Арак, меѓу кои и главната централа за збогатување ураниум Натанц, но водечките светски сили ја отфрлија поканата, а некои и не беа поканети.
Според ЕУ инспекцијата на нуклеарните капацитети на Иран треба да ја врши Агенцијата за атомска енергија на ОН, а не дипломатите.
Русија, Кина, и ЕУ, како и Турција и Бразил не испратија свои претставници, додека САД, Велика Британија, Франција и Германија воопшто не беа поканети.
XS
SM
MD
LG