Достапни линкови

logo-print

Приведен турскиот доктор осомничен за трговија со органи


Турската полиција вчера во Истанбул го привела докторот Јусуф Сонмез поради сомневање дека учествувал во операциите на вадење човечки органи во Косово, како дел од меѓународна мрежа на трговци со органи, јави агенцијата Анадолија. Обвинителот на ЕУ Џонатан Рател неодамна изјави дека на голем број сиромашни луѓе кои доаѓале од странство во Косово, им било ветувано дека ќе добијат пари во замена за нивниот бубрег. Според Рател, доктор Сонмез имал клучна улога како главен хирург во операциите што биле изведувани на приватна клиника во близина на Приштина.
XS
SM
MD
LG