Достапни линкови

logo-print

Се самоуби синот на шахот Реза Пахлави


Алиреза Пахлави

Алиреза Пахлави

Алиреза Пахлави, најмладиот син на последниот ирански шах Реза Пахлави, е пронајден мртов во неговиот дом во американскиот град Бостон. Официјални претставници соопштија дека најверојатно станува збор за самоубиство, а братот на убиениот, Реза Пахлави на својот интернет сајт објавил дека, како и милиони Иранци, неговиот брат бил длабоко потресен поради маките на нивната драга татковина и го носел товарот од смртта на таткото и сестрата. Нивниот татко, последниот ирански шах Мохамед Реза Пахлави, беше симнат од власт со Исламската револуција во 1979 година, кога пребега во Египет, каде што почина една година подоцна.
XS
SM
MD
LG