Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Брегот Слонова Коска го одби ултиматумот


Западноафриканските лидери не успеаа да го убедат актуелниот претседател на Брегот на Слонова Коска Лаурент Гбагбо да се повлече од функцијата и да му ја отстапи на меѓународно признатиот претседетел Аласан Оутаба јавуваат новинските агенции. Претседателите на Бенин, Капе Верде и на Сиера Леоне го предупредиле Гбагбо дека е можна воена интервенција доколку не се повлече по мирен пат. Еден од советниците на Гбагбо во анонимна изјава за новинска агенција тврди дека западноафриканските лиедери се дел од „меѓународниот заговор против Гбагбо“.
XS
SM
MD
LG