Достапни линкови

logo-print

Медведев му ја честита победата на Лукашенко


Рускиот претседател Дмитри Медведев му честиташе на неговиот белоруски колега Александар Лукашенко за победата на претседателските избори, покрaј критиките на западните земји за недемократското справување на полицијата со опозициските протести. Потпаролот на претседателот Наталија Тимакова ијзави дека е испрaтено официјално писмо со честики до Лукашенко, по објавувањето на официјалните резултати во петокот за новиот мандат на Лукашенко со освоени речиси 80 проценти од гласовите. Претходно, за разлика од западните земји кои ги критикуваа настаните во Белорусија, Медведев изјави дека тоа се „ вантрешни работи на земјата“.
XS
SM
MD
LG