Достапни линкови

logo-print

Опозициската Иракија ќе биде дел од новата влада на Малики


Лидерот на коалицијата Иракија Ијад Алави

Лидерот на коалицијата Иракија Ијад Алави

Поранешниот ирачки премиер Ијад Алави денеска изјави дека ќе се приклучи во новиот владин кабинет на премиерот Нури ал Малики. Новата владина структура ќе биде објавена в понеделник соопштија од кабинетот на Малики. Коалицијата на Алави, Иракија на изборите во март освои најмногу гласови но до сега не успеа да формира владина коалиција. Учеството на Алави и Иракија во владината коалиција може да помогне во обновувањето и стабилизација на земјата по години поминати во војна и целосното повлекување на американските трупи од Ирак до 2011-та година.
XS
SM
MD
LG