Достапни линкови

logo-print

Европскиот парламент апелира за замрзнување на плати на руски службеници


Европскиот парламент денеска испрати апел за замрзнување на приходите на руските службеници кои се осомничени за смртта на адвокатот Сергеи Магнитски, кој умре во затвор.
Парламентот исто така им предлага на земјите членки на Европската унија да не им издаваат визи на осомничените. Резолуцијата на европската институција е необврзувачка. Магнистски, кој почина во затвор лани, беше притворен откако обвини врвни руски државни службеници за измама.
XS
SM
MD
LG