Достапни линкови

logo-print

Во Шпанија демонстрации за ослободување на Асанж


Во неколку градови во Шпанија за денеска попладне се најавени протести на кои ќе се бара ослободување на основачот на Викиликс, Џулиан Асанж од затвор и деблокирање на неговата сметка во Швајцарија. Според шпанската верзија на Викиликс, демонстрации биле предвидени и во Холандија, Колумбија, Аргентина, Мексико и Перу. Асанж е притворен во Велика Британија, а на 14-ти овој месец ќе се решава за неговата евнтуална екстрадикција во Шведска каде што е обвинет за силување.
XS
SM
MD
LG