Достапни линкови

logo-print

Јужна Осетија бара откочување на демаркацијата на границата


Јужна Осетија се жали дека се одложува демаркацијата на границата. Претседателскиот претставник за пост-конфликтна превенција Борис Чочиев испрати писмо до специјалниот претставник на Европската Унија за Грузија Пјер Морел во кое се вели дека „ некои проблеми“ се уште го опстриураат обележувањето на границите. Чочиев истакна дека недоразбирањата со грузиската страна кои настанаа во присуство на набљудувачи на ЕУ во селото Дитс на 25 ноември може да доведат до сериозни инциденти.
Јужна Осетија се прогласи за независна држава по краткиот грузиско-руски воен конфликт во 2008-мата. До сега само неколку земји ја признаа неазвисноста на Јужна Осетија, меѓу кои Русија.
XS
SM
MD
LG