Достапни линкови

logo-print

Бајден бара поддршка од Конгресот


Американскиот потпретседател Џо Бајден побара од Конгресот да го поддржат ангажманот на САД во Ирак, тврдејќи дека земјата се уште се соочува со големи безбедносни предизвици. Бајден во своето обраќање објавено во весникот„Њујорк Тајмс“ пишува дека улогата на американскиот ангажман во Ирак се менува од воена во цивилна. Тој бара од Конгресот да ги исполни буџетските барања за поддршка на анагажманот за да може да се вложи во модернизација на ирачките безбедносни сили и да се финанасира развој на полициска програма
XS
SM
MD
LG