Достапни линкови

logo-print

Кина го има најбрзиот компјутер


Кина го превзеде приматот од Соединетите Држави во поглед на најбрз компјутер. Според најновите податоци за најбрз компјутер, кинескиот, наречен Млечен Пат, има капацитет да направи 2570 трилиони калкулации во секунда. Сепак, иако сега Кина го има најбрзиот компјутер, САД и натаму се лидери во светот во однос на компјутерската технологија.
XS
SM
MD
LG