Достапни линкови

logo-print

Утрешните локални избори во Грција тест за Папандреу


Во Грција утре ќе се одржуваат локални избори. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека доколку граѓаните не ја поддржат ПАСОК, тогаш тој ќе распише предвремени парламентарни избори. Според излезните анкети, се очекува ПАСОК да добие мнозинство од гласовите, но можно е да претрпи и мали порази во некои региони. Утрешните избори се први по реформата на административната поделба на Грција на 13 наместо 54 административни области и на 325 наместо 1014 општини.
XS
SM
MD
LG