Достапни линкови

logo-print

Полска бара помалку опасна обврска во ИСАФ


Полска сака своите воени трупи што ги испраѓа во Авганистан да имаат обучувачка мисија до 2012- та година и да завршат целосно со мисијата до 2014-та.Ова го изјави претседателот Бронислав Коморовски, непосредно пред самитот на НАТО во Лисабон. Полска до сега има испратено околу 2600 војници во мисијата ИСАФ. Авганистанската влада планира да ја преземе одговорноста за безбедноста од коалиционите безбедносни сили до 2014-та додека САД најави дека трупите ќе почнат со повлекување уште наредната година.
XS
SM
MD
LG