Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер Малиќи во посета на Иран


Ирачкиот Премиер Нури ал Малиќи пристигна во Иран каде се очекува да разговара за ситуацијата во земјата по изборите. Малики се обидува да го задржи премиерското место во битката со противникот поранешниот премиер Ијад Алави. Сунитската Ал Иракија на Алави победи на изборите но мнозинство обезбеди шиитската коалиција на Малики. Алави го обвини Иран дека се меша во коалициските разговори во Ирак и дека Техеран го дестабилизира Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG