Достапни линкови

logo-print

ММФ против зголемување на платите во Белорусија


Меѓународниот монетарен фонд ги критикуваше плановите за покачување на платите во јавниот сектор во Белорусија за една третина во пресрет на претседателските избори. ММФ смета дека нема окономска основа за таков нешто и оти покачувањето на платите е спротивно со потпишаниот аранжман со Фондот.
Се проценува дека покачувањето ќе ја чини Белорусија 2,3 милијарди долари и оти ќе го зголеми буџетскиот дефицит.
XS
SM
MD
LG