Достапни линкови

logo-print

Тензии од Студената војна за поделбата на Арктикот


Претседателот на Исланд Олафур Рагнар Гримсон повика на окончување на тензиите „од Студената војна“ за Арктикот, на средбата на државите што бараат дел од овој дел од светот што се одржа во Москва.
На Арктичкиот форум во Москва, Канада, Данска, Русија, Норвешка и САД расправаат за тоа како да се подели морското дно на Арктикот.
Се претпоставува дека таму има 90 милијарди барели нафта и 30 отсто од светските резерви на гас.
XS
SM
MD
LG