Достапни линкови

logo-print

Ирачка нафта уште 15 години низ турски нафтовод


Ирак потпиша договор со Турција за 15-годишно продолжување на користењето на главниот нафтовод од северните ирачки нафтени полиња до медитеранското пристаниште Цејхан.
Ирак ќе плаќа за една третина поскапо за транспорт на нафтата од досега. Турција гарантира безбедност на транспортот.
XS
SM
MD
LG