Достапни линкови

logo-print

Нетанјаху се премислува околу забраната за изградба на Западен брег


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека моменталната рестрикција на изградбата на населбите на Западниот брег нема да остане така, но дека и натаму ќе има одредени забрани. Нетанјаху му соопштил на специјалниот пратеник за Блискиот Исток, Тони Блер дека палестинците сакаат целосно замрзнување на изградбата, но дека тоа според него нема да се случи. Израел нема да гради десетици или илјадници домови, но нема ни да го загрози домот на оние кои што веќе живеат таму.
XS
SM
MD
LG