Достапни линкови

logo-print

САД побараа дозвола од Турција за транспорт


Турското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Соединетите држави побарале дозвола од Турција за повлекувањето на својата војска и техника од Ирак преку нејзина тертиторија. ,,Турција е подготвена нејзината територија да се користи за транспорт на американската воена техника, но преговорите се уште не се завршени,, изјави портпаролот на Министерството Селџук Унал. Тој додал дека Вашингтон не побарал дозвола за транспорт на оружје која може да биде донесена само од Парламентот.
XS
SM
MD
LG