Достапни линкови

logo-print

Бугарски референдум против приемот на Турција во ЕУ?


Комисијата за правни прашања на бугарското Собрание денеска ја разгледува иницијативата за распишување референдум против приемот на Турција во Европската унија.
Иницијативата е покрената од националистичката вонпарламентарна партија ВМРО-БНД и телевизијата Скат, а ја потпишале и околу 330.000 бугарски државјани.
Во рок од три месеци Собранието треба да оддржи расправа на која ќе биде донесена одлука за евентуално распишување на референдумот.
XS
SM
MD
LG