Достапни линкови

logo-print

Продолжена мисијата на ОН во Ирак


Советот за безбедност на ОН денеска го продолжи мандатот на мисијата на ОН во Ирак, за една година. Советот едногласно го донесе решението мисијата да трае до 31 јули идната година. Од ОН апелираа до политичарите во Ирак да формираат Влада . Земјата е во политички вакум бидејќи по изборите во март партиите не можат да се договорат за коалицирање и формираат влада.
XS
SM
MD
LG