Достапни линкови

logo-print

Протест против затварањето на ујгурскиот новинар во Кина


Група на активисти за човекови права во Кина денеска упатиле отворено писмо со кое протестираа поради 15-годишната казна затвор за ујгурскиот новинар кој им зборувал на странските новинари за минатогодишните етнички немири во Ксинџијанг. Во писмото се потпишале 23 истакнати луѓе, адвокати, академици, писатели , активисти за човекови права . Во писмото се наведува дека обвиненијата дека новинарот ја загрозувал националната безбедност потикнуваат продлабочување не етничките тензии во Ксинџијанг. Новинарот Гејрет Нијаз беше приведен во јули минатата година по насилство меѓу муслиманските Ујгури и кинезите.
XS
SM
MD
LG