Достапни линкови

logo-print

Конечна пресуда за Рамуш Харадинај


Апелацискиот совет на Хашкиот трибунал денеска ќе изрече правосилна пресуда за поранешниот претседател на косовската влада и некогашен командант на ОВК Рамуш Харадинај и за неговите соработници Идриз Баљај и Љах Брахимај. Со првостепената пресуда, изречена во април 2008 година, Харадинај и второобвинетот Баљај беа ослободени од сите 37 точки во обвинителниот акт, што се однесуваа на злосторствата направени над Србите, Ромите и Албанците во околината на Дечани во 1998 година. Третообвинетиот Брахимај беше осуден на шест години затвор поради брутално однесување со заробените лица во логорот на ОВК во селото Јабланица.
XS
SM
MD
LG