Достапни линкови

logo-print

Кина ќе гради нова нуклеарна централа


Кина го одобри планот за изградба на нова нуклеарна централа во југозападниот регион Гуангкси, јавуваат кинеските медиуми. За првиот дел од проектот ќе бидат потрешени 3,5 милијарди долари за изградба на два реактори. Се очекува првиот реактор да функционира во 2015-та, а вториот една година подоцна . Централанта треба да има 6 реактори , а секој од нив да биде со капацитет со еден гигават. Кина досега има 11 нуклеарни централи .
XS
SM
MD
LG