Достапни линкови

logo-print

ОН против новиот италијански закон за медиуми


Експертите за човекови права на ОН денеска соопштуваат дека италијанскиот предлог закон со кој се ограничува новинарското известување од матријали од полицијата ќе ја намали слободата на говорот и лошо ќе се одрази врз борбата со корупцијата. Специјаниот преставник на ОН задолжен за слобода на изразувањето, Франк Ла Ру повика денеска предлог законот да се укине или да се ревидира. Владата на премиерот Силвио Берлускони вели дека законот е неопходен за заштита на приватноста. Неколку италијански весници во петокот протестира против законот. Парламентот на 29 јули треба да гласа за спорниот закон.
XS
SM
MD
LG