Достапни линкови

logo-print

64 жртви на бомбашки напад додека гледале фудбал во Уганда


Најмалку 64 луѓе загинале при експлозија на две бомби поставени во ресторани каде се гледало Светското првенство во фудбал. Полицијата во Кампала, главниот град на Уганда, соопшти дека има индиции дека имало еден бомбаш самоубиец и се сомнева дека зад нападот стои е милитантската група Ел Шабах поврзана со Ал Каеда во Сомалија. Меѓу загинатите има и странци, меѓу кои и еден американец. Потпаролот на Белата Куќа, Томи Витор изјави дека Соединетите Американски Држави се подготвени да и достават неопходна помош на Владата на Уганда.
XS
SM
MD
LG