Достапни линкови

logo-print

Во Мексико убиени 26 луѓе


Најмалку 26 луѓе се убиени за помалку од 24 часа во Мексико, од кои 14 во Суидад Хуарез, град со најмногу насилства во земјата, објави мексиканското министерство за правда. Сојузната влада распореди повеќе од 5.000 полицајци во Суидад Хуарес, но не успеа да го сопре насилство меѓу бандите и дилерите на дрога. Во судирите во текот на минатата година загинаа повеќе од 1.450 луѓе. Во изминатите три години во судирите меѓу дилерите на дрога се убиени најмалку и 23 илјади луѓе
XS
SM
MD
LG