Достапни линкови

logo-print

Русија предлага замена на обвинети за шпионажа


Адвокатот на еден научник кој се наоѓа во затвор во Русија, кој е обвинет за шпионажа за Западот, вели дека Русија сака да го ослободи затвореникот во замена за обвинетите дека се руски шпиони кои неодамна беа уапсени во Соединетите држави. Научникот Игор Сутјагин кој е експерт за нукеалрно оружје, беше осуден во 2004-та на 15 години затвор под обвинение дека и давал класифицирани информаци на една британска фирма која дејствувала под влијание на Американската разузнавачка агенција. Адвокатот на научникот изјавила дека руските власти сакат да направат замена и да го ослободат него во замена за еден од руските шпиони. Еф- Би- Ај минатиот месец уапсија 10 луѓе кои се обвинети дека шпионирале за руски интереси.
XS
SM
MD
LG