Достапни линкови

logo-print

Романија ќе крати на администрација


Романската Влада денеска соопшти дека планира да укине 54 илјади работни места во локалната администрација со цел да го намали буџетскиот дефицит до границата поставена од Меѓународниот монетарен фонд . Владата за истата цел ги намали и за 25 проценти платите во државниот сектор, а го зголеми и Данокот на додадена вредност од 19 на 24 проценти. Можно е да се крати и на вработени по министерствата, најавуваат од владата.

XS
SM
MD
LG