Достапни линкови

logo-print

Иран има материјал за две нуклеарни бомби


Директорот на американската агенција за разузнавање Леон Панета изјавил дека најверојатно Иран има доволно ниско обогатен ураниум да произведе две нуклeарни бомби , но дека за производсто ќе му бидат потребни 2 години. Панета за американската телевизија Еј-Би-Си изјавил дека на Иран му е потребна една година да ја произведе бомбата и уште една да развие операционен систем за нејзина употреба. Тој изјавил и дека се сомнева дека неодамнешните санкци на ОН ќе го запрат Иран во остварување на нуклеарните планови.
XS
SM
MD
LG