Достапни линкови

logo-print

Оставка на министер во Ирак поради рестрикции на струја


Ирачкиот кабинет денеска ќе одржи состанок на кој ќе се разгледува барањето за оставка на министерот за електрична енергија. Оставката на министерот уследи по протестите во неколку ирачки градови поради рестрикциите на струја. Илјадници луѓе протестрираа денеска во Карбала, вчера имаше протести во Насирија, а во саботата во Басра. Во судири меѓу полицијата и демонстрантите , двајца луѓе загина а неколку се повредени. Луѓето се побунија што министерот за електрична енергија донесе одлука на секои 5 часа да имаат по еден час струја во услови кога температурите се 50 степени. Министерот вчера си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG