Достапни линкови

logo-print

Папата се помолил за жртвите од насилствата во Киргистан


Папата Бенедикт Шеснаесети денеска ги повика етничките зедници во Киргистан да се откажат од насилствата за да може да се врати мирот на југот на земјата. Папата се помолил за жртвите од судирите. А ги повикал и меѓународните организаци кои се занимаваат со хуманитарна работа да им помогнат на луѓето кои страдаат во Киргистан. Узбеците кои ја напуштиле земјата по почетокот на насилствата се плашат да се вратат дома.
XS
SM
MD
LG