Достапни линкови

logo-print

Властите во Техеран забранија протести на опозицијата


Иранските власти се заканија дека ќе спречат какви било протести денеска, на првата годишнина од контроверзните претседателски избори на кои беше реизбран Махмуд Ахмадинеџат. Главните двајца опозициони лидери Мирхусеин Мусави и Мехди Каруби веќе ги откажаа за денеска најавените протести, поради загриженоста од можни насилства. На минатогодишните протести на опозицијата, властите во Техеран брутално реагираа.
XS
SM
MD
LG