Достапни линкови

logo-print

Евреите од Европа ќе праќаат помош за Газа


Евреите во Германија се припремаат кон крајот на овој месец да испратат брод со хуманитарна помош за луѓето во појасот Газа, изјавил портпаролот на тој проект денеска во Берлин. Но претставничката на меѓународната мрежа „Евреите во Европа за праведен мир на Блискиот Исток“ изјавила дека меѓу заинтересираните кои сакаат да и помогнат на Газа се и многу Израелци, политичари, личности кои не се од еврејско потекло. Здружението сака со тој потег да го убеди Израел дека бродот е безопасен, но ако Изрелците ги попречат , тие ќе се вратат.
XS
SM
MD
LG