Достапни линкови

logo-print

Бангладеш ја укина забраната на Фејсбук


Властите во Бангладеш ја повлекоа забраната на популарниот веб сајт за социјално дружење Фејсбук, само една недела откако ја донесоа забраната. Власите привремено го забранија Фејсбук бидејќи на него можеле да се видат карикатурите на пророкот Мухамед. Властите кои се мнозинство муслимани се изјасниле дека имаат договори со функционерите на Фејсбук за отстранување на контроверзните слики и содржини, кои се сметаат за пакосни и богохулни за муслиманите. Поддржувачите на “контроверзниот сајт” велат дека сакаат да се промовира слободата на говорот и се противат на исламските екстремисти. Овој потег на Бангладеш дојде откако минатиот месец ваквата забрана ја укинаа и пакистанските власти .
XS
SM
MD
LG