Достапни линкови

logo-print

Медведев против изградбата на облакодерот во Санкт Петерсбург


Рускиот Претседател Дмитриј Медведев ги подржа напорите на Агенцијата за заштита на културното наследство на ОН за запирање на градбата на облакодерот од метал и стакло во Санкт Патерсбург. Кулата е планирано да биде висока 403 метра и во неа да биде сместен рускиот гигант Гаспром. Премиерот Путин кој е меѓу подржувачите на проектот претходно изјави дека проектот вреден 3 милијардои долари ќе и помогне на градската економија.
XS
SM
MD
LG