Достапни линкови

logo-print

Центарот на Банкок прогласен за зона на пукање


Армијата на Тајланд го прогласи центарот на Банкок за зона на пукање. Новинските агенции јавуваат дека ова е предупредување за демонстрантите дека вооружените лица ќе пукаат во нив. Од четвртокот до денеска во немирите загинале шеснаесетмина. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун апелираше да престане насилството. Приврзаниците на тајландската опозиција веќе подолго време протестираат во главниот град. Облечени во црвени маици, тие го изразуваат незадоволството од лошите социо-економски услови во земјата.
XS
SM
MD
LG