Достапни линкови

logo-print

Екс претседателот на Чешка ќе режира филм


Поранешниот претседател на Чешка Вацлав Хавел ќе режира филм на 73 годишна возраст. Неговиот проект би требало да се прикаже на големото платно идната година. Филмот е базиран на театарска претстава чија премиера се случи во 2008 година. Филмскиот проект „Заминување“ се цели да ги презентира тешкотиите со кои се соочуваат лидерите кога заминуваат од фукнција. Хавел, кој изјави дека уште од дете сакал да биде режисер, рече дека филмот не е автобиографски.
XS
SM
MD
LG