Достапни линкови

logo-print

Лидерот на белоруската опозиција најави претседателска кандидатура


Лидерот на најголемното опозициско движење во Белорусија денеска најави дека ќе му се спротистави на актуелниот претседател Алјаксандр Лукашенко на претседателските избори идната година. Партијата на Алјаксандр Милинкевич „За Свободу“ до сега неколкупати се жалеше на притисоци. Лукашенка ја извршува функцијата претседател од 1994 година. Неговата последна победа на претседателските избори во 2006 година предизвика протести во Белорусија. Соединетите американски држави ја „брендираа“ администрацијата на Лукашенка како последна диктатура во Европа.
XS
SM
MD
LG