Достапни линкови

logo-print

Втор ден протести во Грузија


Активисти за човекови права од Грузија веќе втор ден ја блокираат една од најголемите улици во центарот на Тбилиси. Насобраните бараат ослободување на политички затвореници, јавија дописниците на Радио Слободна Европа од земјата. Протестите во петокот ги иницираше невладината организација „Солидарност“. Кон протестите се приклучиле и припадници на опозициските партии, од каде тврдат дека во затворите има педесетмина политички затвореници.
XS
SM
MD
LG