Достапни линкови

logo-print

Протести во Украина


Илјадници украинци денеска протестираат пред зградата на парламентот во знак на незадоволство од одлуката за продолжување на престојот на руската флота во Црното море во замена за поефтин руски гас. Поранешниот премиер Јулија Тимошенко, во обраќање пред насобраните, рече дека мора да се пружи отпор на договорот, согласно кој на руските воени сили им е продолжен престојот на украинска територија за уште 25 години. Претходно, член на украинската владеачка коалиција го критикуваше претседателот Виктор Јанукович за тоа што го склучил договорот „зад затворени врати“. Премиерот за економски прашања Сергеи Тигипко, во изјава за „Асошиејтед Прес“ рече дека тајни преговори „не им се потребни на жителите на Украина“.
XS
SM
MD
LG