Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ја поддржува демократијата во Киргистан


Соединетите држави ќе работат со киргистанските лидери за развојот на демократија во таа земја. Ова е реакцијата на Стејт департментот по критиките дека официјален Вашингтон го поддржувал соборениот претседател Курманбек Бакиев. Портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули изјави дека Соединетите држави остануваат посветени на суверенитетот и територијалниот интегритет на Киргистан и оти ќе му помогнат во развојот на мирна и економски просперитетна демократија. Претходно, противниците на Бакиев го критикуваа Вашингтон дека ги игнорирал кршењата на човековите права спроведувани од соборениот лидер. Соединетите држави имаат воздухопловна база во Киргистан која ја користат за поддршка на воените операции во Авганистан.
XS
SM
MD
LG