Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџат бара од Парламентот кратење на субвенциитеИранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат ги повика законодавците да го преиспитаат одбивањето на владиниот предлог за намалување на субвенциите за 40 милијарди долари. Во минатиот месец, иранскиот парламент го усвои државниот буџет во кој беа прифатени само половина од бараните радикални редукции на субвенциите. Според аналитичарите, Ахмадинеџат се надева дека со кратењето на субвенциите Иран ќе биде поотпорен на можните нови санкции.
XS
SM
MD
LG