Достапни линкови

logo-print

Лидерите повторно на средба за уставните измени


Лидерите на поголемите партии во Македонија по денешната средба се договорија да одржат уште една средба на која ќе ги соопшти своите ставови по предлогот на премиерот Никола Груевски за уставните измени во делот за Судскиот совет. Груевски по средбата изјави дека се отворени многу дискусии и се уште не се знае дали ќе ја има поддршката за измените од опозицијата.Тој додаде дека барањата на лидерот на Нова Демократија, Имер Селмани ги разбира како потреба од менување на Рамковниот договор , што како што рече не е добро затоа што сега тој треба да се спроведува а не менува. Лидерот на опозициската партија СДСМ, Бранко Црвенковски изјави дека процедурата за измена на Уставот е сериозна работа и бара целосна претходна подготовка, и треба внимателно да се се избегне ризикот од евентуални партиски пазарења, уценувања или тензии.
XS
SM
MD
LG