Достапни линкови

logo-print

Микола Азаров нов премиер на Украина


Партијата на новиот украински претседател Виктор Јанукович која успеа да формира ново мнозинство во парламентот денеска го избра поранешниот министер за финасии Микола Азаров, близок соарботник на Јанукович за нов премиер. Азаров вети решавање на економските проблеми кои, како што рече, ги направила претходната влада. Јанукович пред еден месец ја победи премиерката Јулија Тимошенко на претседателските избори, по што таа го загуби парламентарното мнозинство.
XS
SM
MD
LG