Достапни линкови

logo-print

67 години од холокаустот на македонските Евреи


Еврејската заедница во Македонија денеска во Скопје со низа активности ќе одбележи 67 години од депортацијата на македонските Евреи во нацистичкиот логор Треблинка. Делегација на Еврејската заедница ќе положи цвеќе на споменикот на македонските Евреи пред Тутунскиот комбинат и ќе ги посети гробиштата во Бутел. По наредба на бугарската влада, ноќта меѓу 10 ти и 11 ти март 1943 година била уапсени скоро целата еврејска популација во Македонија. Тие биле транспортирани во логорот на смртта Треблинка, во Полска, каде што веднаш биле егзекутирани.
XS
SM
MD
LG