Достапни линкови

logo-print

Русија ја критикува Шведска


Рускиот претседател Дмитри Медведев ја критикуваше денеска Шведска за обезбедување на засолниште на чеченските криминалци. Медведев оваа забелешка ја даде на заедничката конференција со шведскиот премиер Фредерик Рајнфилд во Кремљ. Русија ја упати оваа критика поради одбивањето на Шведска да екстрадира чеченски бунтовници како Аслан Адејев кои Москва ги обвинила за тероризам и други криминални дејства.


XS
SM
MD
LG