Достапни линкови

logo-print

Турција ја ратификуваше спогодбата за Набуко


Турскиот Парламент синоќа ја ратификуваше меѓувладината спогодба за изградба на европскиот гасовод Набуко. Проектот има за цел да се намали зависноста на Европа од Русија и тој беше потпишан во јули од Австрија, Бугарија, Унгарија, Романија и Турција. Парламентите на Бугарија и на Унгарија веќе го ратификуваа проектот. Преку Набуко, кој ја има поддршката од САД, ќе се пренeсуваат над 30 милијади кубни метри гас годишно од Централна Азија за Европа.
XS
SM
MD
LG