Достапни линкови

logo-print

Во Узбекистан жени присилно се стерилизираат


Независни групи за човекови права во Узбекистан денеска соопштија дека властите им наредиле на докторите да извршат стерилизација врз десетици илјади жени во земјата. Експертската работна група го обвини министертвото за здравство дека активно обучува здравствени работници за хируршко стерилизирање на жени во Узбекистан како дел од владината кампања за намалување на наталитетот. Една од групите за човекови права објави неколку случаи во кои жени во породилни болници биле стерилизирани без нивна согласност, пренесуваат новинските агенции.
XS
SM
MD
LG